امروز: یکشنبه 28 مرداد 1397 برابر با 19 آگوست 2018

آسیب شناسی جنبش دانشجویی ویژگی

پنج شنبه, 28 آبان 1394 09:36 نوشته شده توسط  وحید شکاری
رای دادن به این مورد
(0 رای)
وحید شکاری وحید شکاری وحید شکاری

آسیب شناسی جنبش دانشجویی

هنگامی که تعداد زیادی از فعالان دانشجویی به دولت ها (چه دولت چپ و چه دولت راست) گرایش پیدا کنند برخی از آنان خود وابسته به کانون‌های قدرت می شوند به همین سبب وظیفه نقادی خود را به مجریان امور فراموش می کنند.

به همین جهت است که تمام تشکل‌ها چه راست گرا و چه چپ گرا هیچ گاه نباید وابسته به گروه یا سازمانی قدرتمند باشند، جنبش دانشجویی باید همواره استقلال خود را حفظ کند.
برخی از فعالان دانشجویی و تشکل‌ها از آرمان‌های خود فاصله گرفتند به گونه‌ای که رفتارهایی انجام دادند و شعارهایی سر می‌دادند که دشمنانه بود و در راه مبارزه با استکبار خارجی در تضاد بود. مثلا عبور از اصلاحات و خروج از حاکمیت؛ بسیاری از فعالان دانشجویی به راحتی تفکرات فکری خود را بازگو نمی‌کنند همین امر باعث شده است در سخنانشان به راحتی ذهنیتشان بازگو نشود و برخی از مسئولان فارغ از فضای نقادی ملموس و سیال به راحتی سر به بالین بگذارند حال علت این اتفاق یا مصلحت اندیشی است و یا خوف از بیان نقد یا چیز دیگر الله اعلم اما نکته‌ای که وجوددارد نوعی شتابزدگی در میان تعدادی فعالان دانشجویی به چشم می خورد مثلا اگر نقدی به اجزایی از حکومت از جانب اشخاص حقیقی و باسابقه بازگو شود فورا بدون پشتوانه فکری به آن واکنش تند نشان می‌دهند. قطعا فعالان این را نهی می‌کنند اما تعدادی از تشکل‌های متهم و منتقد این رفتار، که بیانیه می دهند و یا از این وضعیت رسما انتقاد می کنند از سوی مسئولین ذی ربط مورد شماتت قرار می گیرند آسیب دیگر اینکه در دوره انزوای ظاهری جنبش دانشجویی هیچ گونه نقدی از جانب دانشگاه چه برای مجریان و چه برای نهادهای دیگر کشور بیان نمی شد. در دوره اصلاحات نقادی از جانب اکثریت دانشجویان دیده می‌شد اما نوعا این نقادی منحصر به تمام ارگان‌ها بود به جز نهادها و ارگان‌هایی که هم سو با دولت بودند و همانگونه که گفته شده هنگامی که نهادی در دانشگاه استقلال نداشته باشد نمی‌تواند به راحتی وظیفه نقادی و آگاهی بخشی خود در جامعه گسترش دهد. مهمترین آسیبی که در حال حاضر جنبش دانشجویی با آن دست و پنجه نرم می‌کند این است که شعارهای جنبش دانشجویی با بسیاری از مطالبات فعلی بدنه دانشجویی فاصله بسیاری دارد. قطعا اصلی‌ترین دلیل این مشکل نوع استخوان بندی کج و معوج و یا ساختار آسیب پذیر این جنبش است. نتیجه اینکه می‌توان گفت جنبش دانشجویی نتوانسته آنگونه که باید و شاید به رسالت تاریخی خود عمل کند و آنچنان که بایسته و شایسته این سازه رفیع است به نقش آفرینی بپردازد و از همین رو متاسفانه نتوانسته به آرمان‌های خود دست پیدا کند. قطعا ساختار نظام جمهوری اسلامی و ظرفیت‌های قانونی مندرج در قانون اساسی پتانسیل بالقوه‌ای را برای بروز و ظهور کنش‌های قاعده مند و ظرفیت افزا فراهم کرده که باید به آن التفات ورزید و خود را از آن محروم نداشت. بی‌گمان می‌توان بی پرواتر و بدور از مصلحت اندیشی‌های نا لازم تا آنجا که به کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی آسیبی نرسد انتقاد کرد. در مقابل هم مسئولان امر باید تحمل نقد پذیری خود را بالا ببرند و به سخنان جنبش دانشجویی گوش فرا دهند که لطایف و ظرایف منفعت افزای بسیاری بر این رویکرد مترتب است.

936 بازدید آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 13:51

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی